Share

Фотоизложба на инициативата „Лицата на множествената склероза”

петък, 8 юни, 2012, 15:04ч.


От 7 до 20 юни 2012г., десет фотографии на хора с множествена склероза ще бъдат изложени на четвърто ниво в Сентрал Мол. Изложбата е в рамките на инициативата „Лицата на множествената склероза”, организирана от фондация МС Общество България с подкрепата на Байер.

Целта на тази инициатива е да промени и разшири разбирането относно същността на заболяването множествена склероза (МС) и да покаже на обществото, че множествената склероза, както всяка една болест, може да засегне всеки един от нас, независимо от възраст, пол и социална категория.

Основната активност по време на кампанията е изложба на обществени места с черно-бели фотографии, на които са заснети различни по пол, възраст и социална класа българи с множествена склероза, описание на първите им симптоми и дали след диагнозата са продължили да упражняват трудова дейност или това право им е било отнето от работодателя.

За да бъдат реални и видими лицата на множествената склероза, кампанията ще включва и кратки разкази с личните истории на участниците, как всеки един от тях се бори със заболяването и какво му дава сили да продължи, за да бъде активен и пълноценен гражданин. Разказите, както и фотографиите, ще бъдат публикувани на сайта на МС Общество България – www.msobg.org

 

Множествената склероза – информация на МС Общество България

Множествена склероза /МС/ е хронично, често инвалидизиращо заболяване, което засяга около 2 млн. души по целия свят. Диагностицираните са предимно между 20 и 40 годишни. Болестта МС може устойчиво и неблагоприятно да засегне качеството на живота на даден индивид и е свързана с високи разходи за пациентите с МС, техните семейства и обществото като цяло.

Причината за появата на МС не е установена, но се смята, че това е автоимунно смущение – това означава, че собствената ви имунна система атакува здрави клетки и тъкани. Симптомите са непредвидими, но като цяло включват умора, отслабване на зрението, слабост в крайниците, скованост, спазми в мускулите, замаяност, забавена реч и други. Не е задължително пациентите с МС да имат един или няколко от тези симптоми, които могат да изчезнат след няколко дни или седмици.

Заболяването не е заразно, като все още няма лечение за него. Въпреки това има терапии, които облекчават симптомите и спират прогресирането на заболяването.

Според статистика от 1984 година броят на пациенти в България е 3 600, като близо 80 души се разболяват от МС годишно. По неофициални данни обаче реалният брой на болните за момента е около 5000, като около 1200 получават необходимото им лечение.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Мерят безплатно днес кръвното налягане пред Общината

Всички желаещи великотърновци ще могат да измерят безплатно теглото и кръвното си налягане днес пред сградата на Общината. Медицински лица...

Затвори