Зам.-кметът Нейко Генчев представлява българските общини в настоятелството на Фондация „Глобални библиотеки – България“
Заместник-кметът на Велико Търново по хуманитарни дейности Нейко Генчев бе избран за представител на Сдружението на общините в настоятелството на Фондация „Глобални библиотеки – България“. Това е ръководният орган на фондацията, учредена през 2013-а година, който гарантира изпълнението на мисията и целите й в национален и международен план.
„Силно вярвам във Вашата лична и професионална ангажираност към политиките в сферата на културата, изкуствата и образованието и съм убедена в доброто ни партньорство“, обърна се към Нейко Генчев Силвия Георгиева – изпълнителен директор на НСОРБ.
Настоятелството на ФГББ се състои от 6 членове, които се избират за срок от 5 години без ограничение в броя на мандатите. Освен Нейко Генчев, в настоящия му състав бяха утвърдени: Николай Дойнов – председател на Съюза на народните читалища, Бисера Йосифова – изпълнителен директор на НДФ „13 века България“, Ваня Грашкина – заместник-председател на ББИА, Валентин Мундров – заместник-министър на електронното управление и Амелия Гешева – заместник-министър на културата.
Фондация „Глобални библиотеки – България” работи с мрежа от над 1000 библиотеки (регионални, общински и читалищни), покриващи 260 общини в страната, които в много случаи са единственото място за достъп до информационни ресурси и услуги за населението. Това показва особената роля и голямото значение на Фондацията за осигуряването на добри условия за личностно и общностно развитие, което е предпоставка за повишаване качеството на живот.
Фондацията влиза в 2024-а година с изключително отговорни задачи – през Плана за възстановяване и устойчивост да се създаде механизъм за изграждане на 800 дигитални хъба, които ще са разположени в читалищата в страната. Целта е обучение в цифрови умения на граждани – за работа с компютър, за достъп на хора без електронни устройства до услуги и извършване на различни дейности. Всичко това е свързано с подготовката на персонал и създаване на условия, включително внедряване на компютърна и комуникационна техника и софтуерни продукти в огромни за страната ни мащаби.
Продължава и работата по координиране на процеса на цялостната дигитализация в страната, както и конкретно – по дигитализацията на библиотечните колекции, създаване на Единен национален портал за достъп до тях и др.
Повече в Новини
Решаването на водната криза е голямото предизвикателство пред Община Павликени
Община Павликени започва с амбициозна програма 2024 г. На първата за годината и за новия мандат пресконференция кметът на община...