В Лясковец местната власт посрещна 144-ата годишнина от обявяването на Лясковец за град на среща с бивши кметове и заместник-кметове
Тази година се навършиха 144 години от обявяването на Лясковец за град. За отбелязване на годишнината Община Лясковец организира среща-разговор в сградата на общината.
На 15 март 1880 година с решение на Княжеската канцелария в свободна България селището Лясковец се провъзгласява за град. Лясковец е обявен за град с „предписание” на Търновския окръжен началник. По това време кмет е Вълчо Бързаков и с него и други видни граждани е свързана историята по обявяването на Лясковец за град. Според тази история учителят Ганчо Лавдов бил натоварен да се погрижи за това. Той изтрил буквите „ело” от думата „село” на общинския печат, а буквата „с” преработил на „г”. Това според историята било забелязано от управата в Търново, която потърсила сметка на кмета, но все пак станало причина за преименуването на Лясковец в град. Историкът проф. Христо Глушков по повод обявяването на Лясковец за град пише: „По това време в Лясковец живеят около 6 500 жители, има седем училища и около 1 400 ученици. Очевидно, не тези факти са били определящи за решението на българското правителство тогава да промени статута на Лясковец, а е оценена ролята на лясковчани в националното ни Възраждане, приносът им за усъвършенстване на градинарството и лозарството, както и патриотизмът им, проявен в борбите за национално-политическа и духовна независимост”.
По повод годишнината, общинското ръководство покани на среща-разговор бивши управници на града и общината. Те бяха посрещнати от настоящия кмет Васил Христов, от председателя на общинския съвет Сергей Добрев и заместник-кметовете Емилия Жилиева и инж. Росица Господинова.
На поканата се отзова един от най-възрастните кметове – 86-годишният Тоню Икономов, управлявал за 14-годишен период Лясковец – от 1971 до 1985 година. Най-възрастният кмет е 91-годишният Христофор Калянджиев, чието име и управление се свързва с демократичните промени, тъй като неговият мандат е в периода 1991-1995 година. За срещата дойдоха и Иван Вълчев – управлявал града от 1986 до 1991 година и инж. Димитър Дервишев – с два мандата от 1995 до 1999 и от 2003 до 2007 година. На поканата на сегашното ръководство се отзоваха и някои от заместниците на управлявалите през годините – Минка Кожухарова, Мариан Точев, Станислава Банова, Елена Григорова, Георги Петров.
Началото на отбелязването на годишнината бе дадено с химна на град Лясковец, написан от един от почетните граждани на Общината – покойният маестро Димитър Русев. За 144 години в управленската история на Лясковец се пазят имената на 42-ма кметове, управлявали Лясковец. Тридесет и седем са Почетните граждани, сред които имена на изявени личности, дали своя дан не само за развитието на Лясковец, но и работили за прогреса на българската нация като цяло.
Бившите управленци разказаха минали случки от своето управление, споделиха спомени, трудности и препятствия, с които е бил белязан мандата им. Именно така, в споделени спомени, бе обсъден един 50-годишен период от развитието на Лясковец и особено след демократичните промени до днешна дата. В разговора бяха засегнати и теми като утвърждаването на хералдическите символи на града, разкриването на втори корпус на гимназията, трудни моменти като учителската стачка, разказани бяха случки от периода на прехода, който е донесъл също много несгоди. Стана дума и за осветлението, за сметосъбирането и пречиствателната станция, повдигнат беше и въпроса и за културата и опазването на културното наследство и конкретно за фонда от картини на несъществуващата вече сграда на галерията. Бившите управници похвалиха новия кмет, който за тези малко над 100 дни управление се справя достатъчно добре с предизвикателствата.
Новото ръководство сподели какви идеи и намерения има за следващите години, като едно от важните е музеят на градинарството да придобие статут на музей на държавна издръжка на Министерството на културата, тъй като в момента е музейна сбирка. Друг приоритет е изграждане на спортна зала, изграждане на беседка пред музея, изграждане на светещи табели на двата входа на града и редица други проекти, по които вече се работи. Споделено бе и това, че вече се изпълняват проекти за ремонт на водопроводите в Драгижево и Джулюница, че се работи най-усилено и по проект за ново улично осветление на територията на цялата община, което ще бъде реализирано в близките месеци.
Настоящият кмет на Общината Васил Христов, благодари на всички присъстващи за положените усилия за доброто на родния Лясковец. Още при откриването на срещата Христов каза: „Тук е мястото да благодаря на всички за приноса в развитието на нашия любим град. Годишнината от обявяването на Лясковец за град е подходящ повод за размисъл, за ретроспекция на изминатия път, за равносметка на постигнатото, но и за споделяне на планове за бъдещото развитие на родния ни град. Тук сме, за да хвърлим мост във времето и да почерпим опит от вас, да генерираме нови идеи. Благодаря на всички за труда и старанието през годините, защото знам, че всеки от вас е дал своя принос, работил е с обич, грижа и с отговорност за просперитета на този древен и млад наш Лясковец. Да бъдат благословени дните на всички, които са свързани с Лясковец!”, пожела Христов. Председателят на общинския съвет Сергей Добрев заяви, че администрацията и общинския съвет работят в синхрон, а заместник-кметовете благодариха на своите предшественици, като заявиха своето желание за ежегодни такива срещи, в които да чуват и критики, и съвети, и нови идеи от опитни и доказали се хора, управлявали града и общината много преди тях.
Накрая всички си пожелаха здраве и бъдещи успехи за общината, запечатаха момента в снимка, а доайенът Икономов пожела да види как изглежда сега кметския кабинет, разгледа с кмета Христов Кметската алея и му посочи с гордост портрета и на своя дядо, който също има определено място в нея.
Повече в Новини
Велико Търново отново стана столица и на трабантите (галерия)
Велико Търново за поредна година стана столица и на трабантите! 13-ото издание на традиционния „Трабант фест“ събра над 100 автомобила...