Опазването на Стария град е акцент в партньорството между Община Велико Търново и УАСГ
Във фокуса на сътрудничеството е и спасяването на Преображенския манастир
Опазването на културното наследство на Велико Търново е акцент в партньорството между Общината и Университета по архитектура, строителство и геодезия /УАСГ/, развиващо се в рамките на установеното сътрудничество между Националното сдружение на общините в Република България и висшето училище.
В края на мината седмица кметът на Велико Търново и председател на НСОРБ Даниел Панов и ректорът на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова подписаха меморандум за партньорство, който надгражда досегашното споразумение. По силата му студенти по архитектура, инженерни и други специалности, свързани с инвестиционния процес е възможно да бъдат привличани за работа по тематични задачи: геодезически заснемания, заснемания на сгради и обекти, изработване на концепции за функционалност и оформление на сгради и съоръжения, идейни проекти за градски пространства, опазване на културно-историческото наследство и др.
Четири общини, първата от която бе Велико Търново, откликнаха на предложението на НСОРБ да поставят конкретни задачи на студенти от УАСГ. И двете задачи за старопрестолния град са свързани с опазването на културното наследство. Първото предизвикателство е работа по подробния устройствен план на Стария град, който се изготвя в момента. Спасяването на Преображенския манастир в околностите на Старата столица е другата задача, която е предложена на студентите.
Предизвикателствата бяха представени от кмета Даниел Панов, главния архитект Николай Малаков, доц. д-р арх. Велина Панджарова, ръководител на катедра „История и теория на архитектурата“ и доц. д-р арх. Доника Георгиева, преподавател от катедрата. Територията на Стария град включва 538 единични културни ценности, а помощта при разработването на ПУП ще бъде безценна, казаха те. А Преображенският манастир е четвъртият по големина в България, изграден е през XI век, изписан е от Захари Зограф, в него се съхранява стенописа „Колелото на живота“.
Двете задачи ще са част и от учебната практика на студенти от УАСГ, които наскоро посетиха Велико Търново заедно с проф. Кандулкова и доц. д-р Панджарова. В рамките на работните срещи, на място в Преображенския манастир кметът Даниел Панов и архимандрит Георги описаха наболелия проблем – лошото състояние на портата на манастира, която се нуждае от спешна реставрационна намеса. Проектиране на реставрацията, консервацията и адаптацията на манастирската сграда е част от практическите задачи на студентите, а Община Велико Търново ще възложил необходимите укрепителни дейности на свлачищния район до манастира.
сн.: НСОРБ
Повече в Новини
Верижна катастрофа след Шереметя затруднява движението!
Катастрофа между тир и три леки автомобила затруднява движението по пътя Велико Търново - Варна в района на с. Шереметя....