Какво трябва да знаем, когато планираме инсталация на подово отопление?
Обичате ли да ходите боси в апартамента? Или може би обичате да седите на пода, да гледате телевизия или да играете с децата си? Модерното водно подово отопление е начин да постигнете всичко това. Ето защо никак не е чудно, че то непрекъснато набира популярност. Какво трябва да запомните, когато планирате такава инсталация на подово отопление? Влияе ли то на здравето ни? На какво да обърнете внимание по време на монтажа?
Какво е водно подово отопление?
Хидравличното подово отопление се класифицира като хоризонтална отоплителна система. Инсталацията е разположена, както подсказва името, под пода, а източникът на топлина е вода, протичаща през специални тръби. За да увеличите ефективността, се използват материали, които провеждат топлина добре в интериора, като керамика или камък.
Водното подово отопление предоставя голяма свобода при избора на източник на топлина. Тук ще работят добре както традиционни, така и екологични горива. Ниската температура на водата в инсталацията прави кондензните котли и термопомпи много ефективна. Това е избор, съобразен с изискванията на модерния дом .
Как работи водното подово отопление?
Може би се чудите как работи хидроподовото отопление. Инсталационната схема е много ясна и се състои от:
- Топлоизолация , предимно полистирол, предотвратяваща загубата на топлина
- Тръби, през които тече вода за отопление, най-често пластмасови или медни
- Бетонна замазка, която акумулира топлина и насърчава саморегулирането на отоплението
- Подови покрития
Топлината, доставяна от водата, се издига до стените и тавана във всяка стая. Благодарение на това е възможно да се използва температура по-ниска, отколкото при традиционните радиатори. Те изискват вода, загрята до 50-60 °C, докато водното подово отопление се нуждае само от 35 °C.
Как се монтира водно подово отопление стъпка по стъпка?
Как да си направим водно подово отопление? Нека започнем с факта, че безгрешното сглобяване е предпоставка за правилното функциониране на цялата инсталация . Потенциалните повреди водят до значителни разходи, тъй като изискват разрушаване на подовете и изолационния слой. Поради тази причина, въпреки че самите работи не са особено сложни, добре е да поверите изпълнението им на опитен специалисти. Той ще се погрижи за всички подробности.
Отделните етапи на работа
СТЪПКА 1: Подготовка на основата
Първо почистете и изравнете основата и след това направете разширения по периметъра около елементи като стени или колони.
СТЪПКА 2: Подгответе изолацията
Поставете топлоизолация. Подгответе подложка от полиетиленово фолио и подова мрежа. Не забравяйте да запазите изолацията на ръба, т.е. резерв от фолио по стените, съответстващ на височината на замазката. Използвайте изолационна лента, за да запечатате всички връзки.
СТЪПКА 3: Монтиране на тръби и други елементи за подово отопление
Фиксирайте тръбите за подово отопление на водна основа към изолационния слой с анкери. След това монтирайте – в зависимост от приетото решение – под или стоманена мрежа.
СТЪПКА 4: Свързване към колектора
Напълнете системата с вода, обезвъздушете я и проверете налягането.
СТЪПКА 5: Замазка и защити
Направете замазка. След 24 часа повърхността се защитава с изсушаващ препарат.
СТЪПКА 6: Първо пускане на отоплението
Изчакайте 14 – 28 дни (в зависимост от избраната подложка), след което започнете монтажа. Постепенно увеличавайте температурата на нагряване. Когато целият процес е успешен и замазката е загрята, можете да започнете довършителните работи.
Колко време отнема поставянето на водно подово отопление?
Опитен екип може да се справи дори в рамките на един ден, за площ от 150 m 2. Много обаче зависи от сложността на инсталацията и състоянието на сградата. По правило това отнема не повече от 3 дни. Може да изисква повече време за изсъхване на замазката – около седмица за всеки 1 см слой .
Какви панели да изберете за водно подово отопление?
Инвеститорите обръщат голямо внимание на завършването на пода. Подовите панели за водно подово отопление са доброволно избрано решение, но трябва да знаете, че не всички видове са подходящи. Преди да направите покупка се посъветвайте със специалисти.
Повече в Новини
Автори от Германия, Франция и България показаха връзката природа-човек на арт пленера „Павликени и светът“
За 11-ти пореден път международният арт проект „Павликени и светът“ постави Павликени на световната карта на изкуството. За една седмица...