Велико Търново СПОРТ Янтра ДНЕС

60 г. от влизането на “Червено знаме” (Павликени) в “А” група

петък, 26 юни, 2015, 12:28ч.

1

Началото на футболната игра в Павликени се поставя в годините след Първата световна война. Успоредно с развитието на образователната система, се създават и първите спортни дружества и организации – Гимнастическо дружество „Юнак”, Туристическо  дружество „Чатал тепе”, клубни дружества по различните спортове. Младежите в Павликени започват да ритат топка и да учат правилата на футболната игра още в първите следвоенни години. Георги  Панов им подарява първата истинска футболна топка.

През пролетта на 1922 г. е учредена „Спортна футболна група” към Туристическото дружество, а през м. ноември на същата година се провежда Учредително  събрание на футболен клуб „Гранит”. Избрано е ръководство на клуба, определен е членски внос, търсят се начини за финансиране на отбора.

Първите години са трудни  и с много препятствия: футболистите играят без екипи- мнозина често са боси, едва през 1924 г. футболистите имат първите футболни обувки и екипи – сини фланелки с бели яки, бели гащета и черни чорапи. Липсата на средства се компенсира с много ентусиазъм.

През сезона 1924-1925 г.  павликенските футболисти участват на турнир във В.Търново с още 10 отбора и се класират на ІІІ място. През 1925 г. се играят  няколко приятелски мача със столични отбори, а през 1926 г. ФК „Гранит”  е включен в състава на Великотърновска окръжна спортна област и вече организирано участва в национални футболни срещи.

През 1928 г. се създава нов спортен клуб  „Победа”, но той остава непризнат от Българската национална спортна федерация. Част от футболистите влизат в състава на новоучредения  през 1930 г. спортен клуб  „Хаджи Славчев”. Той  утвърждава свой устав и униформа – жълти фланелки с черни яки и маншети, черни гащета и черни чорапи с жълти ивици. По-късно именно този екип дава повод в цяла България да се говори за „жълтата опасност”.

През 1930 г. СК „Гранит” се преименува на Спортен клуб „Царица Йоана”.  Така в Павликени вече има два футболни отбора, а футболните сили са разединени. В началото по-силен и с по-голям опит е отборът „Царица Йоана”, но постепенно футболистите на х.Славчеви печелят авторитет  и успяват да се класират на челни места.  През 1932 г. -ІІІ-то място във Великотърновска околия, 1933 г.печелят купата „Тошо Павлов”, през 1936 г. стават първенец на ВТОСО, а през 1941г. стигат до полуфиналите на държавното първенство за Царската купа. Заради техните спортни успехи седалището на ВТОСО е преместено от Търново в Павликени. Отборът запазва името си „Хаджи Славчев”до 1946-47 г.

3

От 1948г. Павликенският футболен отбор се казва „Росстрой” и още през 1949г.става  първи в своята зона и участва в турнира за влизане в „А” футболна група. През есента на същата година се създава Доброволната  спортна организация –ДСО  и в  Павликени вече има десетина футболни отбора, които са създадени на профсъюзен принцип. Те се състезават  помежду си за излъчване на градски първенец. Турнирът е спечелен от отбор „Червено знаме”, който представя вече Павликени в следващите първенства. От 1950 г.  републиканското футболно първенство се провежда в една група „А” и две групи”Б”, а футболните  сезони са „пролет-есен”. Същата година  ФК „Червено знаме”-  Павликени е вече в „Б” РФГ.

През 1954 г. „Червено знаме” – Павликени печели  първо място в северозападна футболна група и получава правото да участва в квалификационен турнир в Пловдив за влизане в АРФГ, където се класира  на ІІІ място.

1955 година е славна за павликенските футболисти –„Червено знаме” влиза в групата на майсторите и макар само за една година е част от „А” РФГ. Имената на участниците остават завинаги в златната страница на павликенския футбол : Христо Панчев /Хомич/,  Петър Леваков,  Петър Трайчев, Недялко Недялков/Нако/,  Ганчо Панов,  Стоян Цветанов /Зърното/,  Мехмед  Сюлейманов /Мето/,  Иван Мошулов /Вацо/, Стоян Бошнаков,  Никола Ганев,  Людмил Пеев,  Иван Гешев /Фацето/,  Захари Мусаков,  Сребро Неделчев,  Гавраил Енев /Гильо/,   Владимир Попов,  Любен Златков, Тодор Димитров /Гвоздея/,  Христо Стоянов /Перката/.

Треньор на отбора в най-добрите му години е Иван Гешев  (Фацето).  Той  е един от 27-те курсисти, завършили първата републиканска школа за футболни треньори през 1948 г. и дълги години е играещ треньор на отбора.

2

По време на тази звездна година павликенските футболисти се състезават с още 13 отбора от страната и играят 26 мача – 13 срещи като гостуващ  отбор и 13 като домакини.  Павликенските футболисти мерят сили с шест отбора от София, три от Пловдив, два от Варна и по един от Плевен и Перник. Голмайсторите в тези срещи са: Захари Мусаков ( 4 гола), Сребро Неделчев  (2 гола) и по една реализация на Иван Мошулов, Ганчо Панов, Гавраил Енев, Иван Гешев и Любен Златков.

В спортните рубрики на националните печатни издания през 1955г. четем: „Павликенци се представиха добре”, „Отборът на „Червенознаме” спечели на свой терен заслужена победа от ДНА”, „Успех на павликенци над „Спартак” – Пловдив”, „ВВС загуби в Павликени с 1:0”.  Добрата игра на павликенските футболисти е забелязана и оценена по достойнство:  „Прекрасен удар на Гешев, който още в 10 минута изпрати топката неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата на „Торпедо” , донесе победата на „Червено знаме”. В-к „Народен спорт” коментира  така:  „ В 58-та минута Енев прехвърли към покрития Гешев, който триково пусна на тичащия  Мусаков. Поемайки, последният поведе и от движение би. Отново неспасяемо положение и за втори път гол. След гола, чрез върналия се Панов, „Червено знаме” засили своята отбрана”.

След отпадането от „А” РФГ до 1960 г. ФК „Червено знаме” – Павликени се състезава в „Б” РФГ. Следват 12 години участие в зона „Янтра”, докато през 1972 г.  отборът спечелва заветното първо място и става част от „Б” РФГ.  В продължение на 10 години павликенските футболисти отстояват славата на своите предшественици и  защищават спортния престиж на своя град.

От октомври 1990 год. футболният ни отбор носи името „Павликени”.

Нели Цонева

Използвани са архивни материали и снимки  от фонда на Исторически музей – Павликени

Още от Новини

Забележителности | Над 40% от договорите с бизнес клиенти на Yettel вече се сключват изцяло дигитално

Над 40% от договорите с бизнес клиенти на Yettel вече се сключват изцяло дигитално

Управлението на услугите за фирми се осъществява през специализиран бизнес портал, достъпен и от приложението Yettel Близо година и половина…
Забележителности | Режисьорът Елица Йовчева прави кастинг лаборатория по пиеси на Чехов във великотърновския театър

Режисьорът Елица Йовчева прави кастинг лаборатория по пиеси на Чехов във великотърновския театър


Кастинг лаборатория по пиеси на Чехов с гост-режисьора Елица Йовчева организира Музикално-драматичният театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. Събитието е…
Забележителности | Великотърновската адвокатска колегия ще отбележи 125 г. от своето създаване

Великотърновската адвокатска колегия ще отбележи 125 г. от своето създаване


125 години от създаването си ще отбележи подобаващо Великотърновската адвокатска колегия. Тържеството ще се проведе днес от 16 ч. в…
Забележителности | Стартира лятната сесия за проекти по програма „Култура“ на Община В. Търново

Стартира лятната сесия за проекти по програма „Култура“ на Община В. Търново

  Община Велико Търново обявява лятна сесия за проекти по Програма „Култура“ за събития, които да бъдат включени в Календара…
Вход | Статии (RSS) | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД