Тодор Тодоров представи обширна и изчерпателна програма за управление и развитие на общината
Кандидат-кметът Тодор Тодоров, подкрепен от коалиция „Промяна за Велико Търново” представи днес пред журналисти управленските си приоритети.
В платформата си той залага на икономически растеж, базиран на подкрепа за местния дребен и среден бизнес, инвестиции и проекти в нови стратегически направления. Тодоров отново отбеляза, че Общината трябва да си върне контрола над комуналните дейности, като той смята, че иначе е невъзможно кметът да контролира качеството на тези услуги, а това би спестило и средства на бюджета.
Тодоров отбеляза, че в старата столица няма антикризисна програма за цялата общинска икономика и сподели, че от коалицията вече са подали искане за достъп до одитите на всички общински предприятия. Той каза още, че най-належащите оптимизации са в ОП „Реклама”, „Паркинги и гаражи” и „Царевград Търнов”, като не изключи вероятността след като получат поисканите извлечения, да се намерят допълнителни начини за разционализиране на дейността на тези дружества.
Кандидат-кметът каза, че идеята на Синята зона е да ограничи задръстванията в идеалния център на града, не да създава проблеми на живеещите там 264 семейства. Затова той планира да ограничи обхвата на територията, на която гражданите да паркират платено до ситито на областния център, а на живущите да се създаде опция да си закупят постоянни талони на символични цени. Освен това кандидатът, подкрепен от „Промяна за Велико Търново” смята, че добра идея би било да се създаде алтернативен, безплатен паркинг в близост до Синята зона, като така хората, които не искат да платят, за да паркират директно пред банковите и административни учреждения, ще имат възможност да го направят на 200-300 метра от тях.
Според кандидат-кмета общината трябва да се ангажира със сигурността на хората и да се създаде „Общинска полиция”, която освен училища, детски градини и паркове да охранява и околните по-малки населени места.
В платформата си Тодор Тодоров залага и на нулева толерантност към корупцията и участие на гражданите в управлението на общината. Той се обяви за радикално съкращаване на администрацията – поне 30%, за да може разходите по това перо да се сведат до средните за страната. Тодоров каза, че основното качество, което той ще цени в чиновниците е компетентността и чрез годишни атестации на работата им ще е ясно кой и как си върши работата. Той смята и че чрез референдуми и постоянен диалог с хората трябва да се вземат всички важни решения, засягащи гражданите.
„Общината трябва да бъде реален и успешен партньор на двата университета”, каза още той. „Образованието и културата, младите хора – това е бъдещето на общината. Неприемливо е да има липса на среден медицински персонал”, смята Тодоров. Затова според него трябва да се възстанови Медицинския колеж и да се промени радикално Дворецът на младежта и спорта, като той се превърне в модерен център за култура и събития. Младежки съвет и фонд за реализацията на идеите, които той генерира предлага още кандидат-кметът. Безжичен и безплатен интернет достъп в централната част на града също е сред идеите, които Тодоров иска да осъществи.
Според него трябва да се въведат драконовски мерки срещу продажбата на алкохол и цигари близо до учебни заведения, като децата на Велико Търново да бъдат защитени от тях и от наркотиците не само кампанийно, тъй като това е сериозен проблем, за който не се говори много. Тодоров предложи и създаване на общински хранителен център, който да обедини детска млечна кухня, да приготвя храна за ясли, детски градини, старческия дом и здравните заведения. „Така биха се намалили разходите за продукти, а качеството на услугата би следвало да се повиши значително”, смята кандидат-кметът.
Той каза още, че туризмът е основният фактор за развитие на общината, но отбеляза, че според него много по-важни са платежоспособността на хората, които посещават града и времето, за което те са тук, а не количеството преминаващи. Тодоров апелира за разчупване на схемата на туризма и напомни, че освен Царевец и Арбанаси в общината има много други интересни и атрактивни места, където може да се изгради и поддържа постоянен поток от посетители, интересуващи се от поклоннически и селски туризъм.
По отношение на инфраструктурата кандидат-кметът смята да реконструира разбитите улици и тротоари, да положи хоризонтална маркировка и да се отвори улица „Марно поле” в двете посоки. Сред належащите проекти той нареди и нови пътни връзки между улица „Магистрала” и кв. „Зона Б”, както и такава между „Бузлуджа” и „Качица”. „Изграждането на надлез до Търговския парк би намалил значително риска за преминаващите оттам деца. Въпреки, че има и частна територия там, вярвам, че може да поговорим със собствениците и заедно да стигнем до конструктивни и полезни решения на този проблем”, каза още Тодоров.
Транспортната схема да се промени и автобусите да не пътуват само от 5 до 20 часа, за да се създадат условия на хората, работещи на трисменен режим да се възползват от обществен превоз, предложи още той и се обяви за поставяне на информационни табели с разписанието на различните линии.
Тодор Тодоров напомни на политическите си опоненти, че има желание за дебат и ги призова да не водят задочни спорове чрез медиите, а да направят една подобна среща пред обществото, където да се види кой и как смята да управлява.
Водачът на листата на ОДС Пламен Радонов и Петър Пацев от „Български социалдемократи” обясниха, че това са само основните положения в програмата, за чието осъществяване биха помагали на Тодоров, ако той бъде избран. „Тези предложения са осъществими в кратки срокове, за един мандат биха могли да станат реалност. За някои от тях са нужни разработки от експерти, но с желание за работа и упоритост, каквито не ни липсват, смятаме, че е възможно да се случат”, казаха още те.
Повече в Новини
“ЦБА Пропърти Инвестмънт” АД обжалва проекта за временна организация на движението, новите водопроводи влизат в съда
Великотърновският административен съд ще решава каква ще е съдбата на проекта за новите водопроводи на Велико Търново за 44 млн....