Програмата си за развитието на спорта представи Даниел Панов
Кандидатът на ГЕРБ за кмет на Велико Търново Даниел Панов представи своята програма за развитието на спорта на среща с представители на клубовете от града, проведена в спортния комплекс „Ивайло”.
„През 1994 г., когато дадохме петима национали за САЩ-94, футболът беше лицето на този град. Вече западна не само той, но и всички спортове в града и няма как да е иначе, след като нямаме никакви условия за подготовка”, заяви в експозето си Даниел Панов, като се спря на отделните акценти.
Лекоатлетическата писта
Лекоатлетическата писта е в трагично състояние, тартанът е накъсан от дълги години, но не са предприемани никакви мерки. Преди седмица говорих със спортния министър Свилен Нейков в София по темата. Има една проста процедура, която никой досега не е направил – една наредба Н1, трябва да има идеен проект с количествена сметка. Изчисленията, които вече са направени, но така и си стоят, са за около 600 000 лв. Трябва да дам на специалисти да проверят коректна ли е сумата. До края на ноември трябва да попълним тази форма, да я предадем в спортното министерство, и за следващата година те ще ни кажат колко могат да финансират, а колко ще поеме общината. Преди два дни говорих и с Цветан Цветанов, той се оказа бивш лекоатлет, и ми гарантира: ще направя всичко възможно Велико Търново да има нова тартанова лекоатлетическа писта.
Осветлението
Осветлението – старите пилони да се демонтират за скрап, а с парите оттам и с част от общински средства да се направи ново модерно осветление. Говорил съм с г-н Зеленков, той има решение за нашия стадион, което е по-евтино и напълно функционално.
Ледената пързалка
Досега съм се занимавал само с ледената пързалка, Павлин Костадинов може да потвърди, вече я закупиха. Първо беше на „Юнак”, после – пред стадиона, а накрая – в „Дружба”. Според мен една няма да е достатъчна, необходима е още една. говорил съм с Красимир Гърдев евентуално на паркинка до „Техномаркет” да сложим оше една пързалка още тази година.
Тренировъчните игрища
Нямаме такива, освен на старото военно училище. Там има проект от 2010 г., но ако спечеля изборите, първо ще направим обсъждане за старото военно училище. Старият проект не ми харесва, следих рубриката в „Янтра ДНЕС”, където имаше много мнения на гражданите какво трябва да се случи там. В. Търново няма площадно пространство и пешеходна зона, знаете колко е неприятно затварянето на главната улица за различни мероприятия. Самият терен трябва да се измести в по-крайните райони. Вече гледахме терена до спортното училище, там ще обновим тренировъчното игрище. Другото е тренировъчният терен западно от стадион „Ивайло”, който е затрупан. Там бе проведена процедура, която не бе изпълнена докрай, тъй като трябваше до август да представи проекта и да направи паркинг. Не си изпълни задълженията и този договор трябва да се прекрати и да се обяви нова процедура. Но в рамките на два месеца ще се намери инвеститор, който да инвестира в този терен.
Теренът до спортното училище трябва да се валира, липсва ограда, която ще направим. Имаме 400 седалки от аудио-визуалния спектакъл, които са прибрани на склад, и ще направим с тях трибуни. Ще се оразмери в нормален размер и ще се предвиди осветление. Този терен ще е приоритетен за нас, преди да започнат разкопки в старото военно училище. Проектът там трябва да се изпълни, но ще изчака да обновим терена до спортното, което би станало за два месеца. Парите трябва да дойдат от бюджета на общината за 2012 г. и он инвестиционната програма.
В по-далечна перспектива – теренът в Леденик, където са необходими повече средства, трябва да се кандидатства по програми. Това ще стане в рамките на 2-3 години. В най-далечен план предвиждам спортен комплекс до Метро, това е една амбициозна перспектива. Там общината има 40 декара, с публично-частно партньорство и с кандидатстване по европейски програми там трябдва да се изгради модерна спортна зала и стадион. Извън града, както е по всички европейски градове, тогава вече можем да организираме европейски състезания и спортът наистина да има една градация.
Спортното училище и бюджетните средства за спорт
Не виждам как може да е общинско, мнението ми е, че трябва да си е държавно и се ангажирам да водя разговори с Министерството на спорта. Що се отнася до отпусканите средства за спорт от общинския бъджет, категоричен съм, че те ще бъдат увеличени. Взможности за това има достатъчно. Абсурдно е за спорт да се отделя по-малко от 1 % от годишния бюджет на общината.
След представянето на спортната си програма Даниел Панов призова представителите на клубове да чуе всички техни проблеми, като обстойно коментираше и записваше всеки един. Сред поставените проблеми бяха решаване на въпроса с отоплението в южните зали на стадиона, което може да се реши с проект за енергийна ефективност, оситуряване на модерна поливна система за терена на „Ивайло”, липса на зали и условия за спортове като бадминтона, културизма, стрелбата с лък и др. Новите спортни зали на запад още нямат акт 16, но възникна идеята да се потърсят подходящи зали в Националния военен университет, каквито има в момента. Поставен бе въпросът за ползването и от други спортове освен хандбала на ремонтираната зала „С. Величков”, за промяна на методиката на разпределение на средствата за клубовете. Даниел Панов призова представителите на клубове да излъчат свой съвет от 5-6 човека, които да обобщават проблемите и да ги поставят на следващите срещи с него за решаване. Той се ангажира задължително да прави на всеки два месеца среща с представителите на спорта, за да се обсъждат и поетапно решават проблемите.
Вижте и видео материал!
Повече в Новини
Широка дискусия за това как футболът във В. Търново да излезе от блатото
Сериозен интерес предизвика обществената дискусия за детско-юношеския футбол, инициирана от Калоян Чакъров. Проблемите очевидно са толкова наболели, че предизвикаха участието...