22-ма пациенти преминаха през безплатните прегледи за сънна апнея
22-ма пациенти преминаха през безплатните прегледи за установяване на сънна апнея, които УНГ- отделението в горнооряховската болница проведе на 10-ти и 17 декемеври. Кампанията вече става традиционна и се провежда за трета година в МБАЛ “Свети Иван Рилски” – Горна Оряховица.
Пациентите бяха предварително селектирани чрез попълване на анкета за заболяването, която определя риска от него чрез определена симптоматика. Преминалите мъже и жени посочиха като оплаквания нощно хъркане и внезапно спиране на дишането (апноични паузи), сънливост по време на шофиране, в следобедните часове, тензионно главоболие, паметови нарушения, лесна раздразнителност и др. Д-р Стоян Стоянов, дм, който провеждаше прегледите, насочваше пациентите за холтерова диагностика в домашни условия. Това изследване със скрининговото устройство по време на сън завършва със специализиран доклад, който съдържа данните на пациента и който вече определя типа сънна апнея – централна, обструктивна или смесена, както и дали се нуждае от последваща терапия със СPAP апарат или от оперативно лечение.
На 62-годишен пациент с присърдно мъждене, имплантиран пейсмейкър, диабет, затруднено дишане и невротични оплаквания, който е със съмнение за сънна апнея, му бе обяснено, че в случай, че се установи такава, то тя допълнително ще усложни състоянието му, ако не предприеме мерки. Пациенти с наднормено тегло, във възрастова категория между 40-50 години, също се оплакаха от хъркане, спиране на дишането, паметови нарушения и сънливост. Последващото лечение на сънна апнея е със СPAP апарат, с индивидуални настройки за пациента.
Сред преминалите пациенти са установени и три случая на тежка сънна апнея, при които се налага оперативна намеса.
Сънната апнея е социалнозначимо заболяване, а профилактиката й може да предотврати доста тежки здравословни проблеми и усложнения.
Заболяването може да причини или усложни състояния на сърдечна болест, хипертония, захарен диабет тип 2, функция на черния дроб и още много други пряко свързани странични състояния.
Около 45% от страдащите умират само заради тежка форма на сънна апнея, без други оплаквания, като фаталният изход се дължи на сърдечно-съдови усложнения.
Повече в Новини
Стартира записването за зимния турнир по футбол във Велико Търново
Стартира записването за Зимния футболен турнир за Купата на Кмета на Община Велико Търново. Надпреварата ще се проведе в ДКС...