Share

Проф. Христо Пимпирев и полярни изследователи гостуваха в Павликени

вторник, 7 юни, 2016, 19:59ч.


DSC_0074

Вълнуваща среща имаха учениците от СОУ „Бачо Киро“ – Павликени с проф. Христо Пимпирев и учените от Българския антарктически институт. Те гостуваха в гимназията по покана на учениците от 5 б клас.

Проф. Пимпирев беше придружен от директора на Националната антарктическа програма на Република Аржентина д-р Мариано Мемоли и неговата съпруга, както и от Никола Петков и Емил Мишев от БАИ и от писателя и почетен гражданин на Павликени Димитър Томов.

„Ние, учениците от 5 б клас научихме, че има българска база на Антарктида и екип от български учени посещава Ледения континент и извършва научна дейност на края на света. За нас е чест, че малка част от континента носи името на града ни – Павликени. В часовете ни по английски език се роди спонтанно идеята да напишем писмо до учените в нашата база. Изпратихме го на 1 декември – Международния ден на Антарктида. В края на месец март получихме отговор от Антарктида, подписано от проф. Пимпирев и учените в неговия екип. Научихме, че българските антарктици са трогнати от нашия интерес и внимание към тяхната дейност. Те приеха поканата да ни гостуват в края на учебната година“, разказаха инициаторите на срещата. Те благодариха на своя класен ръководител – Галя Ранкова за инициативата да напишат писмо и да посрещнат гостите в Павликени.

DSC_0051

„България  започва от такива градове като Павликени, където извира българщината. Вие сте будни деца и сте забелязали, че българите имаме една база далеч на юг и покоряваме света с нашите изследвания в Антарктида. Вашето мило писмо много ни трогна и затова сме при Вас.  Виждам пламък във Вашите очи и съм сигурен, че сред Вас има бъдещи полярни изследователи“, започна разказа си проф. Пимпирев. Над час той говори за природата, залезите, коренните обитатели и опасностите на Антарктида. Децата научиха за пъстроцветните залези, които на Южния полюс траят часове наред; видяха къде е разположена българската станция „Св. Климент Охридски“; и научиха как точно се стига до географското място на южния полюс, където компасът винаги сочи север.

„В XXI век не се изисква да си супер-мъж или супер-жена, за да отидеш до Антарктида. Първо, трябва да имаш цел – за какво си отишъл. Ако искаш да работиш там и да бъдеш част от една научна експедиция трябва да има причина да бъдеш там – да имаш уменията на готвач, механик, алпинист, учен. Това е обетована земя, природна лаборатория – райско място за биолози, геолози, геофизици. Най-важното е да имаш огромно желание и да знаеш какво ще правиш“, разказа проф. Пимпирев.

„Антарктида е послединя ненаселен, недостатъчно изучен континент. Той е природна лаборатория. Очаквам все повече изследователи да хорят там. И не само хора на науката, а и хора на изкуството. Той е континент на цялото човечество. Затова сме при Вас – да се докоснете до този континент и толкова да ви се прииска да отидете там, че един ден да сбъднете желанието си“, допълни още българският полярен изследовател и пожела на децата в Павликени да сбъднат своите мечти.

Слeд пpeзeнтaциятa пpoф. Христо Пимпиpeв дълго време oтгoвapя нa въпpocи и дaвa aвтoгpaфи. Toй пoдapи нa yчилищeтo филми и книги за Антарктида. Дарение за училищната библиотека направи и писателят Димитър Томов.

По-рано през деня гостите посетиха община Павликени и се срещнаха с кмета инж. Емануил Манолов.

DSC_0014

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Добри практики за взаимодействие обсъдиха ръководството на ОДМВР и представители на ромската общност

Срещата се проведе днес в Гербовата зала на Областна администрация. На нея присъстваха директорът на ОДМВР – В. Търново старши...

Затвори