Велико Търново СПОРТ Янтра ДНЕС

Джулюнските ученици се включиха в инициативата „Лесовъд за един ден”

четвъртък, 28 мар., 2019, 16:08ч.

IMG_6174 IMG_6120 IMG_6123 IMG_6128 IMG_6132 IMG_6139

И тази година ученици от Община Лясковец се включиха в инициативите, които служителите на Горското стопанство организираха по повод Седмицата на гората. Директорът на Териториално поделение Държавно горското стопанство – Горна Оряховица инж. Мирена Татарджийска, заедно със своя екип, създадоха за децата от Джулюница забавен и поучителен празник, който премина под наслов „Лесовъд за един ден“.

Тази година Седмицата на гората протича от 1 до 7 април и мотото е „140 години история и традиции в грижата за бъдещето на гората”. С много мероприятия протича професионалният празник на служителите, които ежедневно и неуморно се трудят за опазването, стопанисването и възобновяването на гората. „Това е най-значимото събитие в годината за всички нас”, сподели инж. Татарджийска и изрази благодарност към своя екип: „Благодаря за професионализма и всеотдайността, на всички вас, които се грижите за благото на българската гора и работите за нейното съхранение и развитие. Това е празник не само на нас лесовъдите, но и на всички граждани, които с действията си дават своя личен пример за опазването на нашето национално богатство”.

Една от инициативите на Горското стопанство в седмицата на професионалния празник бе „Лесовъд за един ден” и тя се състоя в разсадника в село Джулюница, като в събитието се включиха близо 50 ученици от първи до четвърти клас на училището в селото  ОбУ „П. Р. Славейков”. Лесовъди и деца и учители от джулюнското училище участваха в инициативата, която премина под формата на интересни лесовъдни игри. Децата научиха повече за дървесните видове, за залесяването, за горските животни, за различните видове растения и дървета в България.

В проявата, посветена на Седмицата на гората, джулюнските деца залесяваха заедно с горските служители и им беше особено интересно. Малчуганите се включиха в разнообразните игри, които лесовъдите им бяха подготвили и всеки от тях получи много подаръци – шапки, изработени от дърво медали, тефтери и по фиданка източна туя, а за всеки клас имаше по фиданка едроразмерна западно-смарагдова туя и пет броя червен американски дъб за училището. Разделени по групи, децата участваха в творческа работилница и в игрите „Познай животното”, „Равновесие в природата”, „Звуци в природата”, в игри, свързани със засаждането, определянето възрастта на дървостоя по отсечена шайба и други. Най-много ентусиасти имаше за засаждането и поливането на дръвчета, а най-впечатляващ момент за всички беше изкопаването на пръстта със специалния инструмент колесов меч.

Своите талант и арт-умения децата заявиха в най-интересната от всички игри – изработка на декоративни пана с материали от природата, а именно – клонки, мъх, шишарки, лешници, листа, семена и други. Тази изява на децата имаше състезателен характер и от 33 красиви пана бяха избрани трима автори, които получиха специални предметни награди. На първо място с най-красива творба е Димитър Димитров от ІV клас, който нарече паното си „Горско човече”. Първокласниците отсрами малката Мирослава Николаева, заела второ място с „Елова гора”, а трети се класира четвъртокласникът Станимир Колев с „Многоцветна градина”.

Като лесовъди за един ден възпитаниците на училището имаха възможност да обогатят познанията си за гората и за работата на горските служители в нашия регион, да разберат, че в разсадника край родното им село се произвеждат хиляди фиданки, че служителите ежедневно полагат грижи за опазването на гората и ред други интересни неща за лесничейската професия. Възрастните пък не скриха очакванията си, младите лесовъди да станат утрешната смяна в горските стопанства. Преподавателите пък видяха в инициативата възможност децата да се откъснат от изпълненото с технологии ежедневие, а знанията за гората определиха като основа на екологичното възпитание и образование. Тази инициатива  съвсем не е първо докосване за джулюнските деца до изучаването на природата. Децата на Джулюница от години имат училищна лаборатория и доказателство за техните познания и изследователски нюх, е успешно реализирания им проект „Създаване на мултимедийна лаборатория за събиране на база данни за местния хабитат”. С изпълнението на този проект те имат вече солидни познания за биологичното разнообразие, имат натрупан опит в дейности като залесяване и зарибяване, както и в такива, свързани с опазване и популяризиране на биологичното разнообразие в родния край.

 

Още от Новини

Забележителности | С извънредна конкурсна сесия по Програма „Култура“ Община Велико Търново дава шанс на културните оператори да получат европейско финансиране

С извънредна конкурсна сесия по Програма „Култура“ Община Велико Търново дава шанс на културните оператори да получат европейско финансиране

    Община Велико Търново подготвя обявяването на извънреден конкурс по Програма „Култура“, който ще се проведе в периода от…
Забележителности | Защо потребителите избират малки секции за дневна?

Защо потребителите избират малки секции за дневна?

Общата тенденция, която в последните години наблюдаваме е промяна в тенденциите при обзавеждането на дома. Все повече потребители се насочват…
Забележителности | Кои съоръжения и аксесоари са определящи при обитаване на къщи и вили

Кои съоръжения и аксесоари са определящи при обитаване на къщи и вили

Много хора мечтаят да живеят в къща, защото това носи определени удобства, свобода и независимост от шумни и досадни съседи.…
Забележителности | 10 предимства на онлайн пазаруването на резервни части за автомобили през 2025 г.

10 предимства на онлайн пазаруването на резервни части за автомобили през 2025 г.

Онлайн пазаруването на резервни части за автомобили се превърна от алтернатива в основен избор за милиони шофьори и професионалисти в…
Вход | Статии (RSS) | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД